Previous  |  Next ]     [ Up  |  First  |  Last ]     (Article 236 of 387)
 

  problém


– špecifický významový útvar, v ktorom kondenzuje spiritualizácia ťažkosti a ktorý tvorí prvý krok na chronickej ceste vyrovnávania sa s ťažkosťou. Problém nachádza svoj výraz v otázke alebo otázkach. Viac alebo menej usporiadaný súbor problémov tvorí problematiku. Špeciálne vedy (matematika, fyzika etc.) si zakladajú na svojich špecifických zásobníkoch problémov.

Problémy, problematiky a zásobníky problémov sú z hľadiska synkriticizmu kultúrnym výtvorom potiaľ, pokiaľ prispievajú k premene zla na dobro, škaredého na krásno, menej dobrého na lepšie, menej krásneho na krajšie a neutrálneho na dobré alebo krásne.

Dôležité miesto zaujíma významový útvar problému vo filozofii, ktorá sa z istého hľadiska dá chápať ako cieľavedomá generátorka problémov, vzhľadom na čo sa nezriedka stretáva s odmietavým stanoviskom zo strany parafilozofického: nefilozofi poukazujú na to, že filozofia problematizuje a spochybňuje aj tam, kde “nemá”, kde sa to “nepatrí”. Synkriticizmus zasa zahliada istú ambivalentnosť významových útvarov zvaných “problémy”, ktorú vidí v ich zdržujúcne na ceste anihilácie ťažkostí. Problematizácia totiž otvára chronickú cestu vyrovnávania sa s ťažkosťami, na ktoré narážame, a odvádza nás od cesty perichronickej.

 

Cf cesta chronická.
Encyklopédia synkriticizmu Ver. 1.0 © doc. PhDr. Jozef Piaček, PhD., 2014