index sitemap advanced
search engine by freefind
 
Previous  |  Next ]     [ Up  |  First  |  Last ]     (Article 198 of 617)
 
filozofia 20. stor.
 
– etapa súčasnej filozofie a sebareflexívna súčasť kultúry 20. stor., ktorá nadväzuje na filozofiu 19. stor. a predchádza filozofii 21. stor.
 
Filozofia 20. storočia sa vyznačuje existenciou predovšetkým troch veľkých skupín filozofických pozícií: pozíciami orientovanými fenomenologicky, pozitivisticky a marxisticky, v západnej filozofii vrcholí Derridovou dekonštrukciou a v marxistickej filozofii Gorbačovovou perestrojkou; dekonštrukcia a perestrojka zároveň znamenajú koniec kriticisticko-aktivistickej epochy filozofovania, otvárajú postkriticistické (virtualistické) obdobie vo vývine filozofie, ktoré sa rozvinie v treťom tisícročí, a kriticizmus a aktivizmus odsunú do vedľajších vývinových pásiem.
 
Hlavnými kontinentmi, na ktorých sa v 20. stor. rozvíjajú filozofické idey, smery a hnutia, sú Európa a Amerika (presnejšie USA).
 
Metodologicky by sa dali vo filozofii 20. stor. vyčleniť prúdy alebo filozofie postupujúce
 
  1. špekulatívne,
  2. transcendentalisticky,
  3. fenomenologicky a⁄alebo hermeneuticky,
  4. jazykovoanalyticky a⁄alebo jazykovorekonštrukcionisticky,
  5. dialekticky.
 
Po medzivojnovej etape vonkajšieho dopĺňania sa týchto metód, dochádza postupne po 2. svetovej vojne k prelínaniu sa (napr. k zrastaniu, k synkréze, k synkríze a pod.) alebo striedaniu sa týchto metód v rámci jednej filozofie alebo filozofickej školy.
 
Charakteristickou črtou filozofie 20. stor. je ne-systematickosť.
 
Hlavnou témou filozofie 20. stor. je jazyk.
 
K smerom filozofie 20. storočia patria:
 
              Copyright © 2019 by doc. PhDr. Jozef Piaček, PhD. All Rights Reserved.