lat. – skutočnosťsúhrn toho, čo skutočne existuje; všetko existujúce v prírode, spoločnosti a vedomí (cf 254;10 p. 2).


Z reality sa nám v súlade s našimi záujmami a potrebami vyčleňujú určité celky dané pred započatím ich opisu, pozorovania, skúmania alebo iného (mimovedeckého) pristupovania k nim. Tieto celky možno označiť ako celky daného, napr. celok predfilozoficky daného, celok predkriticky daného, celok predlogicky daného, celok predvedecky daného atď., ale aj celok prednábožensky daného, predumelecky daného, predmytologicky daného... 


Hranice medzi jednotlivými realitami i hranice medzi oblasťami tej ktorej reality sú neostré a cieľom výskumu ako aj o. i. cieľom vytvorenia predloženého slovníka je zaostriť pohľad na ne a pokúsiť sa prípadne zaostriť aj ich samé.


Z metafyzického hľadiska je najhrubším členením reality jej členenie na realitu cishorizontovú, horizontovú a transhorizontovú


Z gnozeologického hľadiska je realita cishorizontová zakúšateľná, teoreticky poznávateľná a prakticky osvojiteľná, realita horizontová je zakúšateľná a sčasti poznávateľná a realita transhorizontová unikajúca: pri akomkoľvek našom pokuse či duchovnom či praktickom preniknúť do jej „obsahu“ alebo „náplne“ vytrvalo sa nám vymyká zásluhou horizontovej reality, a to do takej miery, že nevieme ani to, či je nepoznateľná: tvrdiť nemožno ani jej poznateľnosť, ani jej nepoznateľnosť, tvrdiť o nej možno nanajvýš, že je trvalým unikajúcnom, no poprieť jej (unikajúcnostnú) nevylúčiteľnosť nemožno.


 :: celok daného, energia, hmota, informácia, metafyzika, ontológia, realita (gnozeológia), realita cishorizontová, realita edukačná, realita ekonomická, realita estetická, realita fyzikálna, realita geografická, realita historická, realita hmotná, realita horizontová, realita ideálna, realita jazyková, realita kvantovomechanická, realita medicínska, realita materiálna, realita medicínska, realita mimojazyková, realita objektívna, realita prírodná, realita psychická, realita skúmaná, realita sociálna, realita spoločenská, realita subjektívna, realita sveta (synkriticizmus), realita transhorizontová, realita vedecká, realita virtuálna, skutočnosť, skutočnosť materiálna, skutočnosť právna, transcendovanie, údaj, zámeno.