Prečo je nám spolu dobre?

Pretože sa tešíme z inakosti druhých. Dnes dokonca už aj vo vrcholovej politike. Ani to sme tu ešte nemali. Prelestný palác nad mestom prestal byť snom. To ani v najmenšom neznamená, že zlo a nebezpečenstvo pominuli. Oni sú nepominuteľné. Pominulo sa iba naše hlúpe chytanie vecí za zlý koniec. Konečne sa dostavila sebareflexia a u niektorých dokonca dobroprajnosť. To je div nie maximum pred temným pozadím doby, ktorú žijeme.

 


Pokračovanie

23. januára 2017

Inegí

Celá ťažkosť spočíva v tom, že stále chceme postúpiť ďalej, hoci dobre vieme, že sme vyčerpali všetky možnosti Zeme i seba samých. Chceme prekonať svoju dokonalosť a správanie sa idiota vrhajúceho sa na steny miestnosti bez dverí. Desíme sa opakovania svojej dokonalosti, chceme byť nadľuďmi bez životného podhubia. Sme inteligentní pokrytci dobre si vedomí svojej bezperspektívnosti, pretože sme – a to si už všetci neuvedomujeme – v područí svojho ega. Hľadáme východisko, ktorého prosto niet. Nechápeme, že východiska nielen že niet, ale ho ani nepotrebujeme. Naša ťažkosť je v túžbe po východisku, spáse, vyústení. Nechápeme, že sme vyústením, a to vyústením slepej koľaje. Nechápeme, že sme vyústením slepej koľaje ako bytosti „nadané“ egom. Nevidíme, že východisko už od začiatku majú deegoizovaní, bez ega, teda takí, ktorých by sme mohli snáď označiť ako Bezegí alebo správnejšie Inegí. Nemusí ich byť veľa, ale asi ich bolo alebo bude viac ako tých, ktorým sa podarí raz azda opustiť Zem a hľadať nezničenú planétu.

 

24. januára 2017

Dôvod

Dôvodom vyššie uvedeného smutnožartovnozúfalého a samozrejme gramaticky nesprávneho označenia človeka s rozpusteným egom, človeka bez ega je zamyslenie sa nad mentálnou výbavou bytosti, ktorá potrebuje na nenaštartovanie automobilu alebo lietadla až neznesiteľný mráz alebo smog. Čo máme v hlave?

počítadlo.abz.cz

19. septembra 2016 by jpiacek
Categories: synkriticizmus | Komentáre vypnuté na Prečo je nám spolu dobre?